Chytré online systémy
& moderní webdesign

Obsah je král!

Víte, proč lidé navštěvují Váš web nebo e-shop? Něco hledají. Aby uživatelé našli přesně to, „co hledají“, mají na starost fulltextové vyhledávače. To, aby uživatelé v bludišti Internetu našli právě Vás, je pak naším společným úkolem.

Obsah je základ úspěchu

Co vlastně pojem „obsah“ v našem kontextu znamená?

Obsah tvoří veškeré textové a vizuální informace, které si návštěvník na webu může přečíst nebo prohlédnout. Tato definice zároveň zdůrazňuje jedno ze zásadních pravidel internetového marketingu – aby obsah zaujal, musí být jasně zřetelný i snadno dohledatelný, a to jak samotnými uživateli, tak fulltextovými vyhledávači.

U webů se často setkáváme s tím, že se klade hlavní důraz na formu (vzhled), ale na samotný obsah se zapomíná.

Obsah je přitom to, co uživatel na webu hledá, a skutečným důvodem, proč vůbec hledá. Navštívíte-li Youtube, pravděpodobně budete chtít zhlédnout video, pokud si prohlížíte e-shop s čepicemi, pravděpodobně si chcete jednu z nich koupit.

Logicky z toho vyplývá, že pokud vlastníte e-shop s čepicemi, ale o čepicích se toho na něm mnoho nepíše, vyhledávače k Vám žádné potenciální zákazníky nikdy nepošlou.

Tento příklad je samozřejmě míněn s nadsázkou. Většina webů a e-shopů relevantním obsahem disponuje. S už tak vysokou a neustále rostoucí konkurencí na Internetu se však přirozeně zvyšují nároky na webový obsah, kdy pouhý základ zkrátka nestačí.

Ukažme si to na příkladu:

Fiktivní e-shop cervena-capka.cz nabízí výběr z 50 druhů čepic od světových výrobců. U každé je uveden krátký popisek od dodavatele a jedna fotografie.

Myslíte si, že takový e-shop může získat velké množství návštěvníků z vyhledávačů?

Pokud nenabízí něco jedinečného, určitě ne. Podobných e-shopů totiž budou na Internetu stovky, a vyhledávače tak nemají důvod, proč by cevernou-capku.cz měly uživatelům zobrazovat přednostně.

Jak se pozná kvalitní obsah?

  1. Kvalitní obsah poskytuje návštěvníkům to, kvůli čemu na web přišli. Nabízí ty informace, které uživatelé hledají, ať už se týkají produktů, služeb, událostí ve světě nebo vědeckého problému. Čím přesnější, důvěryhodnější a relevantnější obsah je, tím spokojenější budou návštěvníci stránek.
  2. Je snadno čitelný, přehledný a srozumitelný.
  3. Nabízí něco víc oproti konkurenci, například doplňující a aktuální informace, novinky, poradnu, instruktážní videa apod.
  4. Nejedná se bezobsažný text, jehož jediným cílem je nakupit klíčová slova a přivábit návštěvníky.
  5. Lidé jej sami sdílejí, protože je užitečný nebo zajímavý.

Konkrétní příklad: e-shop s čepicemi

  1. I když nabízíte stejné zboží jako konkurence, můžete svým návštěvníkům nabídnout lepší, tj. originální a vlastní popisky nebo kvalitnější fotky.
  2. Řada potencionálních zákazníků si nebude vědět rady, jak čepici vybrat. Poraďte jim, ocení to (velikosti, styl, materiály aj.).
  3. Chcete, aby si čepici koupili zrovna u Vás? Uspořádejte třeba soutěž o nejhezčího čepičáře!

Kdo by měl obsah tvořit? Klient nebo agentura?

Ne každý provozovatel e-shopu nebo vlastník webových stránek dovede psát čtivé, přehledně strukturované a bezchybné texty, které zaujmou. Vytvoření atraktivních obrázků nebo video návodů rovněž vyžaduje určité zkušenosti a specifické znalosti a schopnosti.

Tam, kde si nevystačíte sami, pomůže specialista – copywriter nebo grafik. Ale pozor, neznamená to, že by Vaše role nebyla důležitá, naopak. Copywriter umí psát, ale nemůže být odborníkem ve všech oborech. Při tvorbě obsahu je proto vždy nutná spolupráce obou stran. Ta obvykle funguje následovně:

Klient upřesní svoji představu o požadovaném obsahu a stanoví hlavní body, které by měly být zdůrazněny. Zároveň by měl dodat podklady, např. souhrn v odrážkách, s co nejkonkrétnějšími fakty o prezentovaných službách, produktech atd. Z těchto informací vycházíme my, přičemž stanovíme koncept, podle nějž budou texty tvořeny, a copywriter následně texty zpracuje. Hotové texty dostane klient zpět ke zhodnocení a věcné korekci.

obrázek prjektu na pozadí whirlpool.cz

Oficiální prezentace českého zastoupení značky Whirlpool v responzivní verzi.

zobrazit projekt
obrázek prjektu na pozadí onlinefitness.cz

Prezentace unikátního projektu Online Fitness, který vám umožní cvičit z pohodlí domova s pomocí PC nebo tabletu

zobrazit projekt
obrázek prjektu na pozadí simplyhome.cz

Webové stránky realitní kanceláře SimplyHome s unikátní možností hledání v klasických nabídkách i v projektech. Speciální sekce s developerskéými projekty a představením jednotlivých makléřů

zobrazit projekt
obrázek prjektu na pozadí hellerdance.cz

Internetový obchod specializující se na prodej tanečních produktů (obuv, oblečení, doplňky). E-shop ja napojen na klientův interní ekonomický systém a je vytvořen v responzivní verzi.

zobrazit projekt
frame-scrollup